Aktuálně

Domů   /   ŘEMESLO / SKILL 2019 Mezinárodní soutěž učňů v řemeslných dovednostech

ŘEMESLO / SKILL 2019 Mezinárodní soutěž učňů v řemeslných dovednostech

08. 10. 2019
ŘEMESLO / SKILL 2019 Mezinárodní soutěž učňů v řemeslných dovednostech

Skutečná praxe na skutečném staveništi – to byl další ročník ŘEMESLO/SKILL 2019

Výuka v učňovském školství se zdokonaluje a pomáhají v tom i odborné firmy

Už po deváté se největší čtvercové náměstí v republice – náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě – zaplnilo studenty škol řemeslných oborů, účastníky mezinárodní soutěže ŘEMESLO/ SKILL 2019. Doslova na dlažbě a pod velkými stany tu po tři dny od 17. do 19. září pracovalo na sedmdesát soutěžících z 21 českých a slovenských škol. Ti před zraky svých mistrů, porotců, ale také spolužáků a zvědavých dětí ze škol i zájemců z široké veřejnosti odhalili svůj um v zajímavém programu, ve kterém přiložili ruku k dílu, a to při simulaci skutečné praxe a spolupráce na staveništích.

První místa obsadily soutěžní dvojice ze SŠ stavebních řemesel v Brně – Bosonohách, z Akademie řemesel Praha – SŠ technické (dokonce třikrát), ze SOŠ stavebné ze Žiliny a z VOŠ stavební a SŠ stavební z Vysokého Mýta. Další úspěšní obsadili druhá a třetí místa; ale jen o vítězství tady nešlo. „My soutěž ŘEMESLO/Skill podporujeme už několik let. Mohu tak pozorovat, že rok od roku je učňovské školství lepší, výuka se zdokonaluje a pomáhají v tom i odborné firmy, které pomáhají odbornými školeními. Mění se i myšlení lidí ve vztahu k učňovským oborům,“ uvedl porotce soutěže Ivo Fischer z Alcaplastu.

Soutěžní úkoly a profese se prolínaly natolik, že záleželo na tom, jak se zástupci jednotlivých profesí mezi sebou domluví a jak si práci předají. Nejprve zedníci postavili dvě soutěžní stavby, jednu z materiálu Heluz a jednu z materiálu Ytong. Následně v nich plnili své úkoly zástupci dalších oborů, jako obkladači, instalatéři a montéři suchých staveb. Samostatně pracovaly pouze dvoučlenné týmy truhlářů.

Jsme rádi, že v průběhu devíti let, kdy soutěž zedníků podporujeme, můžeme pozorovat, že kluci jsou ve své práci přesnější a letos většina z nich dokázala zadání splnit v odpovídající kvalitě i v kratším čase,“ pochvaloval si práci zedníků Zdeněk Kobza, zástupce společnosti Heluz cihlářský průmysl v.o.s. a porotce v jedné osobě a ještě doplnil: „ V letošním ročníku se zde opět prezentujeme jako hlavní partner moderního vzdělávání mladých stavařů. Naší dlouhodobou snahou je pomáhat stavebním školám v celé České republice při odborné výuce a přilákat k řemeslu a rukodělné činnosti co nejvíce dětí už od základních škol. Proto tady také podporujeme projekt Šikovné děti – Kutil junior.“

Ponořeni do soutěžního klání

Budoucí zedníky z Odborného učiliště a Praktické školy Hlučín Petra Polhoše a Patrika Kolarčíka jsme zastihli v plné práci. „Zateplujeme tuhle nosnou zeď za pomocí polystyrénu a zatím nám to jde dobře,“ uvedli.  Jejich mistr odborného výcviku Marek Mrovec je sledoval zpovzdálí, protože mistři do průběhu soutěže mluvit nemohou, a držel jim palce. „Včera si tuhle zeď, která je z Ytongu, nejdříve sami postavili a dnes ji zateplují materiálem z Isoveru. Až to dodělají, přejdou k protějšímu stanu, kde mají připravenou další vyzděnou zeď a tu budou pro změnu omítat.“ Pedagog byl s jejich dosavadní prací spokojen. „Jsou šikovní. Do soutěže byli „hozeni“ dost divoce, protože jsme se rozhodli zúčastnit na poslední chvíli a měli jsme na přípravu jen pár dnů. Přijeli jen s tím, co znají z praxe. Chodíme s nimi po zakázkách, takže zateplování vidí v reálu. Myslím, že poslední nebudou.“ A nebyli. Za své dílo si odvezli do Hlučína 2. místo v kategorii Zednické práce.

Budoucí instalatéři Honza a Adam z VOŠ stavební a SŠ stavební ve Vysokém Mýtě připravovali hned vedle pod dalším stanem ve vyzděném prostoru vše potřebné pro instalaci sprchy a WC. Vedle nich totéž prováděli Milan a Jakub ze Střední školy obchodu, řemesel a služeb v Žamberku, kteří si vybraný obor chválí. Jim i ostatním týmům byl nablízku Ivo Fischer z Alcaplastu:  „Zde vzniká zjednodušená ukázka instalací pro budoucí sprchový kout a WC. Chlapci provádějí na jedné straně úpravu pro sprchovou baterii a na druhé straně montáž pro WC. Základ je ve škole naučí mistři, hodně se naučí na stavbách a práci s materiály je naučí zástupci firem.“ Honza a Adam se povzbuzují a připomínají, že zadáním je dokončit úkol co nejpřesněji a výsledek také musí dobře vypadat. „Zatím jsme spokojení, snad to „dáme“, povzbuzují se. Navazují na práci zedníků, a pokud ti by jim postavili zdivo křivě, museli by jej místy vyrovnat. Zkrátka praktická škola života. „Soutěží se účastní třetí ročníky, kluci by po vyučení měli být úplně samostatní, takže už za tři čtvrti roku bychom je mohli potkat někde na stavbě,“ uvědomuje si Ivo Fischer.

Učí se přímo v praxi a radami odborníků se zdokonalují

Montéři suchých staveb měli za úkol zvukotěsně obložit zeď z Ytongu. „Provádíme dvojité opláštění stěny – jedná se o zvukovou a tepelnou izolaci. Porota bude hodnotit, jak máme navrtané profily a jak je celkově práce odvedená. Zatím to máme dobrý,“ hodnotí Jozef Gajdica a Marek Šamaj ze SOŠ z Považské Bystrice. Sousedé pod velkým stanem na vysokomýtském náměstí jsou jim i Roman Šiller a Jakub Stralczynski ze SŠ stavební a dřevozpracující z Ostravy. Všechny montéry sleduje porotce František Fajt z Isoveru Častolovice. Firma soutěž podporuje už několik let a dodává materiál. „Obložení je kombinací požárně odolné vrstvy a dobrého izolantu, což je ten šedý polystyrén,“ upřesňuje.  U soutěžících vidí zájem: „Je to fajn, že jsou ještě kluci, které to baví a přišli, aby se zúčastnili a také porovnali své schopnosti a hodně se také inspirovali. Někteří jsou velmi šikovní, jiní to dělají poprvé, tak to mají složitější, ale určitě je důležité a přínosné, že si to vyzkoušejí. Jako porotce jim mohu dát radu, kterou chlapci mohou hned aplikovat a vyzkoušet. Učí se tedy přímo v praxi.“

Soutěži přihlíželi studenti z VOŠ a SOŠ stavební ve Vysokém Mýtě, kteří si své studium pochvalovali: „Jsme budoucí projektanti a jsme spokojení. Po maturitě můžeme jít dál. Je to obor, který využijeme vždycky. Můžeme si cokoliv vymyslet a v reálném životě to pak zrealizovat,“ přizvukují si dva Martinové a Jakub. Své spolužáky přišli propagovat a podpořit i studenti Střední průmyslové školy stavební z Pardubic – Rybitví. „Je to vzrušující, takhle pracovat pod širým nebem. Dnes to tu žije,“ komentovali soutěžící vysoký zájem veřejnosti.

Tvůrčí činnost si vyzkoušeli malí i ti odrostlejší u Šikovných dětí

Náměstím proudily po dva dny skupiny žáků nejrůznějších škol. V základní škole speciální se o akci dozvěděli z letáčků a pro jejich děti to byl zážitek. Neméně tak pro další základní školy: „Určitě je dobře, že se děti mohou tímto zajímavým způsobem dozvědět něco víc o řemeslech,“ poznamenala pedagožka Olga Zemanová ze Základní školy Jiráskova.

Kromě stavební soutěže je upoutala možnost „sáhnout si na řemeslo“ na stanovišti označeném Šikovné děti. „Bylo tu nejméně pět tříd a odpoledne čekáme další. Na našem workshopu si děti mohou vyzkoušet cokoliv, od zatlučení hřebíků až po výrobu loutky ze špalíčku. Moc je to baví, a dokonce jsme tu měli osmáky, kteří nejdřív couvali, že nic dělat nebudou a pak zatloukali jako diví,“ usmívá se Michaela Stanová ze společnosti Šikovné děti a Kutil Junior. Ta se zabývá podporou kroužků v základních ale i v mateřských školách a pořádáním dílen a workshopů pro veřejnost.

Zajímavé rukodělné činnosti zde připravili pro děti i pracovníci Mikáda – střediska volného času ve Vysokém Mýtě a zástupci VOŠ stavební a SŠ stavební ve Vysokém Mýtě. Ti se zaměřili především na „osmáky a deváťáky“, kteří se budou rozhodovat co dál dělat po skončení základní školy.