Nejlepší budoucí obkladači nyní vyrůstají v Ostravě
Střední odborná škola stavební a zahradnická v Praze 9 na Jarově hostila největší soutěž mladých obkladačů v ČR. O vavříny vítězství se jich utkalo čtyřiadvacet.
Mistrovství žáků středních škol v dovednostech a zručnosti pořádal Cech obkladačů ČR již po dvanácté. Poprvé však pod hlavičkou CzechSkills, která má ambice zastřešit řemeslné soutěže v naší republice a do budoucna prostřednictvím Hospodářské komory České republiky vysílat mladé profesionály k pozitivní konfrontaci na evropské a světové přehlídky řemeslných dovedností jako je např. letošní WordlSkills v Abu Dhabi nebo EuroSkills v Budapešti 2018.
Záštitu této tradiční akci udělil Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v České republice, Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky, Irena Ropková, radní pro oblast školství a evropských fondů hlavního města Prahy, Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Irena Ropková a Ludmila Kratochvílová, zastupující ministerstvo průmyslu a obchodu účastníky pozdravily osobně a všem popřály, ať je jejich práce i nadále baví a v budoucnu jdou příkladem ostatním řemeslníkům.
Dvanáctého ročníku se účastnili žáci 11 škol: Akademie řemesel Praha – Střední škola technická, Česká zemědělská akademie Humpolec, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hradec Králové, Střední odborné učiliště stavební Plzeň, Střední škola polytechnická Olomouc, Střední škola stavební a dřevozpracující Ostrava, Střední škola stavebních řemesel Brno-Bosonohy, Střední škola strojní, stavební a dopravní Liberec, Střední škola technických oborů Havířov, Střední škola stavební a strojní Teplice a Střední odborná škola stavební a zahradnická Praha-Jarov (dva týmy). Celkem 12 dvojic, 24 mladých obkladačů.
Zeptali jsme se Miloslava Janečka, ředitele hostitelské školy, zda dva týmy znamenají zvýšený zájem o obor. „Jedné z přihlášených škol onemocněli soutěžící, takže jsme po domluvě s cechem doplnili naše žáky, aby si to mohli vyzkoušet. Jinak ale máte pravdu, zvýšený zájem o učební obory skutečně evidujeme. Na počátku loňského školního roku k nám nastoupilo 175 „prváků“, letos to bylo už 230 nových žáků“.
Po slavnostním zahájení čekal na soutěžící vědomostní test třiceti otázek a výsledky okomentoval předseda hodnotící komise a člen představenstva cechu Martin Lukeš: „Test odborných otázek jsme doplnili o příklady na spočítání spotřeby materiálu, což bude každodenním chlebem obkladačů. Ukázalo se, že matematika není jejich šálkem kávy. Oba příklady správně spočítaly jen dvě dvojice.“ Nejvíce bodů v testu získali žáci z Havířova, Brna a Ostravy.
Pod dohledem odborné poroty následovala dvoudenní praktická zkouška skládající se z obložení stěny a podlahy dle grafického návrhu. Společnost LASSELSBERGER poskytla velkoformátové obklady a dlažbu RAKO a na otázku proč jste pro letošní rok nabídli využití obkládaček 30x60cm a dlažbu 60x60cm nám odpověděl Petr Machoň, viceprezident cechu a současně marketingový ředitel společnosti LASSELSBERGER. „Díky novým možnostem ve výrobě rozšiřujeme nabídku o kalibrované formáty obkládaček 30×60 a 30×90 cm, dlaždice se rozrostly o formát 40×80 a 80×80 cm. Trendy a inovativní technologie podpořily rozvoj formátové škály obkladů. Dodržení designu a technických parametrů našich výrobků je pro nás závazkem dlouholetých úspěchů na trhu. Nicméně související servis, zpracovatelé našich materiálů – obkladači, jejich odbornost a reference jsou nedílnou součástí atraktivity našich výrobků. Snažíme se obkladače, řemeslníky školit, podporovat jak mladé studenty, učně na školách, tak i dlouholeté „fachmany“ v oboru. Chceme obklady RAKO dlouhodobě spojovat nejen s dobrou kvalitou vs. cenou, ale především také s bezproblémovou pokládkou a spokojeností při užívání obkladů. Věříme, že obkladači budou s velkými formáty keramických obkladů s chutí pracovat!
Konečné pořadí XII. ročníku Obkladačské naděje 2016
- místo: František Košař, Jakub Heiduk (Ostrava)
- místo: Adam Gregr, Oleksandr Ivano (Brno)
- místo: Petr Kocourek, Ambrož Cína (Praha Jarov, tým II)
Brno neobhájilo prvenství z posledního ročníku a Ostrava dosáhla na metu nejvyšší podruhé (poprvé vyhrála třetí ročník 2007).
V rámci soutěže byli oceněni jak všichni soutěžící, tak i první tři školy. Žáci vyhráli pro své školy hodnotné, a především praktické dárky, které najdou uplatnění při vyučování – pilu Rubi a Clipper, řezačky Montolit nebo diamantové nástroje Gent. Proč se společnost Henkel, která je hlavním partnerem cechu a v letošním ročníku soutěže i dárcem stavební chemie, rozhodla věnovat šek na 10 000 Kč, jsme se zeptali Jaroslava Rejmana, technického manažera pro Českou a Slovenskou republiku: „Pokud žáci skutečně trénují lepení a spárování obkladů, tak mají školy neustálý nedostatek stavební chemie a takto si budou moci zakoupit to, co potřebují“.
Pro samotné obkladače byla motivací nejen finanční odměna (1. místo 6 000 Kč/dvojice, 2.místo 4 000 Kč/dvojice a 3. místo 2 000 Kč/dvojice) ale i akumulátorové nářadí, ruční nářadí, oblečení, pomůcky pro obkladačskou práci a zásluhou štědrosti partnerů toho bylo tolik, že je vítězové nedokázali ani najednou pobrat. A za takovou podporu patří velké poděkování těmto firmám a značkám: Rubi, RAKO, Ceresit, Montolit, Bat nářadí, Norton Clipper, Hasit, Weber, Gent, Cemix, Murexin, Baumit, Botament a Snickers.
Na závěr jsme požádali o slovo Romana Pommera, prezidenta Cechu obkladačů ČR a viceprezidenta Hospodářské komory České republiky, aby zhodnotil proběhlý ročník:„Zájem o letošní 12. ročník nás velice mile překvapil. Předcházející ročníky jsme organizovali max. pro 8 soutěžních dvojic a nyní jich bylo 12. Jestli to znamená zvýšený zájem o řemeslo jako takové, tak jsem tomu velice rád a musím říci, že jsme už nyní připraveni pokrýt v příštím roce i 16 soutěžních dvojic. Chtěl bych poděkovat partnerům, kteří poskytli materiál pro praktický úkol a taky dárcům cen pro soutěžící v hodnotě 180 tisíc Kč. Bez jejich dlouhodobé spolupráce a podpory si nedovedu představit popularizaci našeho obkladačského oboru„.
Fotogalerie je taky k dispozici na FB