ŘEMESLO / SKILL 2020
Mezinárodní soutěž učňů v řemeslných dovednostech
Jubilejní 10. ročník se uskutečnil jako jedna z mála letošních soutěží, které byly připravovány pro žáky odborných škol a učilišť.
Ve dnech 15. – 17. září 2020 se sešlo na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě 56 učňů stavebních oborů, kteří si zde vyzkoušeli, co se již naučili ve svých domovských školách. V nezvyklé době, kdy byla zrušena spousta tradičních přehlídek a soutěží, se budoucí mistři zedníci, obkladači, montéři suchých staveb, instalatéři a truhláři snažili co nejlépe vypořádat se svými soutěžními úkoly. Přijeli žáci nejen z českých škol, ale odvážně i soutěžící ze Žiliny. Celkem se představilo 17 škol z České republiky a Slovenska.
Vítězové jednotlivých kategorií
Tradičně velmi úspěšná byla Stredná odborná škola stavebná ze Žiliny. Jejich žáci Vladislav Opalka a Dávid Kolenčiak zvítězili v oboru Zedník a žáci Mário Kavecký a Andrej Krutek se stali vítězi v oboru Instalatér. Matúš Adamec a Alexander Chachula vysoutěžili ještě 3. místo v oboru Truhlář.
V soutěžní kategorii Montér suchých staveb obsadili první místo žáci Martin Zajíček a Radomír Dobrý z Akademie řemesel Praha-Střední školy technické ze Zeleného pruhu a jejich žáci Denis Koval a Aleš Pekárek byli první v kategorii Zednické práce. Vítězi kategorie Obkladač se stali Stanislav Basarab a Vasyl Levynets ze Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy.
Z úspěchu se mohl radovat i ředitel VOŠS a SŠ stavební ve Vysokém Mýtě Jiří Skalický, jehož žáci Eduard Filipi a Ondřej Beran vyhráli v kategorii Truhlář. „Jsme rádi, že se na této akci podílíme a že se koná ve Vysokém Mýtě. Naše škola má dlouholetou tradici a učí klasická stavební řemesla. Těší nás, že se i přes nepříznivou epidemiologickou situaci školy nezalekly přijet – a to ani ze Slovenska.“ Stejně jako další odborné školy i „vysokomýtská stavebka“ si na jaře prošla nezvyklým obdobím karantény a distanční výuky. „Učitelé i studenti ji zvládli na jedničku. My jsme už od třetího dne, kdy se uzavřely školy, učili na dálku formou videokonferencí. Ale právě v praktickém odborném výcviku se ukázalo, že distanční výuka nemůže nahradit tu běžnou. I v teoretické přípravě je důležitý osobní kontakt, kde má žák odezvu jak od spolužáků, tak od učitelů. Především jim chybí sociální kontakt, který je nesmírně důležitý“, doplnil ředitel Skalický.
Nezbytná podpora sponzorů a partnerů
Řemeslo/Skill podporuje od začátku řada sponzorů a partnerů jak finančně, tak i soutěžním materiálem. Bez jejich pomoci a podpory dalších spoluorganizátorů jako je Pardubický kraj, Město Vysoké Mýto a VOŠS a SŠ stavební Vysoké Mýto by nebylo možné soutěž v takovém rozsahu uspořádat. Velkým přínosem je i participace oborových svazů a profesních cechů – Cechu suché výstavby ČR, Svazu podnikatelů ve stavebnictví a Cechu obkladačů ČR.
Soutěžící jsou při plnění úkolů vedení radami odborníků
Důležitým aspektem soutěže je práce soutěžících s nejmodernějšími materiály a technologiemi, které jsou v současnosti na trhu. To potvrzuje i Zdeněk Kobza, zástupce tradičního sponzora -společnosti Heluz cihlářský průmysl v.o.s. a porotce v jedné osobě: „V rámci letošního ročníku zedníci pracují s novinkou, silikátově disperzní maltou HELUZ SIDI, která má dvojnásobnou pevnost proti polyuretanové pěně. Vše mají připravené, otevřou kyblík, natírají válečkem, zvládli to bez problémů. Snažíme se také podporovat v průběhu roku naše partnerské školy po celé republice a dodáváme jim vzorky našich produktů, aby si je mohli ve škole vyzkoušet i další žáci.“
„Podporujeme dlouhodobě školy a učiliště. Pokud je možnost, jezdíme seznamovat žáky v dílnách s našimi výrobky, a proto jsme i zde už podesáté. Na jednotlivých stanovištích instalatéři montují naše výrobky,“ přidávají se porotci pro soutěžní obor Instalatér Roman Sábl a Rudolf Schmidt ze sponzorské společnosti Hansgrohe CS s.r.o., která nabízí uživatelům vše od sprch, koupelnových a kuchyňských baterií až po instalační techniku. A dodávají: „ Důležitým aspektem soutěže je, že jsme vidět venku, mezi lidmi. Učňů a žáků technických oborů je čím dál méně, proto je potřeba být na veřejnosti, aby lidé měli představu, kdo je instalatér, kdo je zedník, kdo je truhlář a že dnes už to není ta špinavá těžká práce. Dnes – už s ohledem na sofistikované systémy, technologie a výrobky, musí řemeslníci umět přemýšlet, zvolit správný postup, nářadí. A veřejnost by o tom měla mít více informací, že profese se mění.
Praktické rady a zkušenosti předávané soutěžícím oceňují i mistři, kteří doprovázejí své učně. Marek Mrovec z OU a Praktické školy z Hlučína dodává: „Letos žáci moc praxe nezažili kvůli jarní karanténě. Nyní zde pracují se zateplovacím systémem ISOVER, setkávají se s ním poprvé a potřebují získat zručnost, oni se to tady vlastně učí. Proto se mi soutěž Řemeslo/SKILL líbí, jak je zorganizovaná. Přicházejí sem technici od výrobců a poradí klukům, jak to mají dělat. Je to soutěž, která opravdu našim žákům hodně dá a oni sami se hodně přiučí. Zateplovací systém provádějí na zdi z materiálu YTONG, kterou včera postavili.“
Jubilejní ročník soutěže představil novinku
V úterý 15. září a ve středu 16. září proběhl na náměstí workshop připravený společností Velux a SPŠ stavební Pardubice, v rámci něhož se představili žáci v nových nesoutěžních oborech: tesař, pokrývač a klempíř.
Martin Masár, VELUX ČR, s.r.o. komentoval postup prací: „První den jsme postavili model střechy se všemi konstrukcemi, které k tomu patří, a když jsme končili, byla střecha kompletně pokryta střešní krytinou. Druhý den jsme se věnovali montáži střešního okna Velux. Náš workshop směřoval k tomu, aby si kluci vyzkoušeli to, co nemají šanci najít v učebních osnovách, krok po kroku nabírali novou zkušenost do svého pracovního života. Pokud se nám povede najít více zájemců z více škol, pokusíme se to udělat příští rok formou soutěže.“
Doprovodný program pro děti byl kvůli zhoršující se situaci kvůli šíření koronaviru zrušen
Letošní doprovodný program připravovaný pro předškolní děti a žáky základních škol byl těsně před začátkem soutěže zrušen, aby se minimalizovala rizika přenosu. Přednostně byl řešen soutěžní program, který se odehrával kompletně venku.
Spolupořadatelé soutěže
Erudio CZ, z.s., Pardubický kraj, Město Vysoké Mýto, VOŠS a SŠ stavební Vysoké Mýto
Profesní partneři soutěže
Cech suché výstavby ČR
Cech obkladačů ČR
Svaz podnikatelů ve stavebnictví